Tygr a srnec

Bajka o velikém srdci a odvaze. Pohádka pro Vaše děti před usnutím.

Tygr je největší a nejsilnější zvíře v džungli. Nikdo není větší, silnější a strašlivější než tygr. Dokáže jediným skokem skolit každé zvíře v džungli. Nikdo se mu nedokáže postavit, nikdo není silnější než on. Tak se mu raději všichni klidí z cesty a když slyší jeho řev, tak raději zvolí jinou cestu, jen aby se mu náhodou nepřipletli přímo pod nenasytnou tlamu, plnou ostrých zubů.

Jednou si tak tygr kráčí pralesem. Právě u napajedla pojedl zbytek buvola, kterého skolil už včera. Buvol byl tak velký, že mu vystačil i na dnešní den. Potom se do sytosti napil a nyní odchází do hloubi lesa si odpočinout. Už se těší, jak se svalí do stínu a hezky si zdřímne.

Náhle, když prochází úzkou stezkou mezi trnitými keři, se proti němu objeví mladý srnec. Srnec si vesele skotačí po cestičce  a vůbec si tygra nevšimnul. Tygr zastavil a strašlivě zařval. Srnec ztuhnul. Stál jen pár kroků od tygra strašlivě koulícího očima a cenícího zuby. Dostal strach. Teď mě zabije!  Teď po mě skočí a je se mnou konec. Mám pomalu vycouvat  a nenápadně se ztratit z očí? Nebo se mám raději  hned otočit a rychle pádit pryč? Srnec přemýšlí co udělat, ale strach mu úplně svázal nohy. Nemůže se pohnout, a tak stojí dál na úzké pěšině a  tupě zírá na tygra. Ten však zírá také. Říká si, „…to se mi snad zdá. Ten srnec se zbláznil! Stojí a neuhne. To ho omrzel život? Tohle si ještě nikdy nikdo ke mně nedovolil.

Hej, srnče, uhni z cesty! Já jsem tygr, pán a vládce celého lesa. Každý se mě bojí a kdo se mi připlete do cesty, toho bez milosti skolím a potom sežeru. Srnec se konečně vzpamatoval z leknutí. Zamžikal očima, a  přesto, že v něm byla maličká dušička, tak co nejpevnějším hlasem, aby nebyl jeho strach znát,  klidně řekl tygrovi. „Tygře, co tady na mě řveš? Víš, jak jsem se leknul? To tě nikdo nenaučil  slušnému chování? To se mi tedy vůbec nelíbí. A nevím, co mi vyhrožuješ, uhni mi z cesty ty. Já tady byl dřív  a mám za sebou delší část cesty. Ta cesta ti nepatří, tak mi uhni, ať mohu projít.

Tygr nevěřil svým uším i očím. Ten malý drzoun si dovoluje jemu, nejsilnějšímu tvoru , odporovat? Zařval tedy ještě silnějším hlasem. Celý les strachy ztichnul. Tichým, ale velmi hrozivým hlasem, který nevěštil nic dobrého, srnce varoval. Máš štěstí, že jsem zrovna najezený a nechce se mi tebou zabývat, ale tohle je poslední varování. Ihned se kliď z cesty. Máš poslední šanci. Jediným máchnutím své tlapy tě zabiji a rozsápu na malé kousky.

Srnec dostal ještě větší strach. Tygr byl už opravdu nazlobený a vypadal strašlivě. Velké drápy, velké zuby. Vedle malého srnce byl skutečně obrovský a velmi, velmi silný.  Srnec znejistěl. Neměl bych opravdu raději utéci, dokud je čas? Hlavou se mu míhaly představy, jak jej tygr skutečně jedinou ranou roztrhává na kousky. Strach srnce opět přemohl. To je konec, pomyslel si.

Srnec sebral poslední zbytky odvahy. Opět pevným hlasem, aby nebyl jeho strach znát zavolal na tygra: „Možná jsi nejsilnější zvíře v pralese. Možná mě i dokážeš zabít jedinou ranou. Ale jsi také nejhloupější. Ty jsi nikdy  neslyšel  o nebezpečném srnci? Podívej, jak mám tvrdá kopýtka!“ A srnec zlostně dupnul, až odlétly kamínky. „ A podívej na moje parůžky. Jsou malé, ale ostré a ty tě dovedou opravdu zle poranit. Možná mě zabiješ, ale já se bez boje nedám. Také tě zle poraním. A víš, co moje zranění dokáží? Bude tě to velmi bolet, potom se rána zanítí a ty umřeš také. Jen později, ale ve velkých bolestech, protože se zánět rozšíří po celém těle. Tak ustup!!!“

Tygr se zarazil. Sakra, pomyslel si, ty parůžky by vážně mohly způsobit nepříjemná zranění. Už jednou jej buvol zranil svým rohem a bylo to velmi nepříjemné. Několik týdnů nemohl pořádně lovit. Nestojí o další podobná zranění. Raději uhnu, za ty nepříjemnosti to nestojí. A neochotně ustoupil z cesty.

Srnec hrdě prošel kolem něj. Potom vždy ,když někdy dostal strach, tak si vzpomněl na tuto příhodu. Již věděl, že odvaha není o tom nemít strach, ale o tom mít odvahu jej překonat.

Volné převyprávění vietnamské lidové bajky

tygr z pohádky o odvaze a výchově k odvaze